Close

Her Davayı Kazanan Avukat ve Hiç Dava Kaybetmeyen Avukat Var Mıdır?

Müvekkiller En Başarılı Avukatı Bulmak İsterler

Müvekkiller,  her davayı kazanan avukat, hiç dava kaybetmeyen avukat ya da bütün davaları kazanan çok başarılı avukatlar ile çalışmak istemektedirler. Bu müvekillerin en doğal hakkıdır. Ayrıca her davayı kazanan avukatın kendi davalarında da başarılı bir sonuç alacağını öngörürler. Bunun çok yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Ancak mevcut hukuk sisteminde her davayı kazanan avukat diye bir şey yoktur. Çünkü karar mekanizması olan hakimler de birer insandır ve bu nedenle her davanın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Bir davanın kesin olarak kazanılacağı garanti edilmemelidir. Ancak bunun yanında başarılı bir avukatın önceki tecrübelerinden yola çıkarak mevcut bir davada öngörüsünü müvekkile iletmesi yanlış olmayacaktır. Zaten müvekiller de avukatlarından sadece bir öngörü ve tahmin niteliğinde görüş istemelidirler.

Dava Kazanma Garantisi Vermek Doğru Mudur?

Müvekkiller her davayı kazanan bir avukatı bulup avukatlarından davayı kazanacağına dair bir garanti isterlerse o zaman avukatın bu duruma karşı çıkması ve meslek etiği kapsamında müdahale etmesi gerekir. Çünkü avukatlık mesleğinde davanın kazanılması konusunda garanti verilmesi uygun değildir. Avukatlar, şüphesiz ki her davayı kazanmak isterler. Ancak bir avukatın herhangi bir hukuk dalında edindiği tecrübe bir başka hukuk dalındaki tecrübesinden daha az ya da fazla olabilir. Hukuk fakültesinde okurken tüm hukuk öğrencileri bütün hukuk derslerinden sınav olurlar. Ancak hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra ister istemez hukukun belirli dallarına daha fazla ilgi duyarlar. Bu doğrultuda hukukun belirli dallarında yani yöneldikleri hukuk dallarında belirli bir tecrübe edinirler ve bilgi birikimleri yöneldikleri hukuk dallarında daha fazladır. Yani  avukatın yöneldiği hukuk dalında daha başarılı sonuçlar elde etmesi ve dava kazanması daha muhtemeldir.

En İyi Avukatı Bulmak Mümkün Müdür?

Müvekkiller avukat ararken her davayı kazanan da, en başarılı avukat, hiç dava kaybetmeyen avukat, en iyi ceza avukatı, en iyi boşanma avukatı gibi aramalar yapmaktadırlar. Bu aramalar sonucunda zaman zaman gerçekten doğru bir avukat ile tanışmaları mümkün olabilir.Müvekkilin avukatı ile yaptığı görüşmede beklentilerini tüm açıklığıyla avukatına söylemesi gerekir. Müvekkil, avukata vekalet vermeden önce avukat ile konuşması gereken tüm hususları konuşmalıdır. Müvekkil, avukata soracağı tüm soruları sorarak aklındaki tüm soru işaretlerini gidermelidir. Avukat, müvekkiline gerek hukuki kapsamda gerekse meslek etiği kapsamında en doğru bilgileri vererek onu tereddütlerinden arındırarak meslek etiği kapsamında bir sözleşme ilişkisine yönlendirmedir.

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Türkiye’nin en iyi avukatı, İstanbul’un en iyi avukatı, İzmir’in en iyi avukatı, Ankara’nın en iyi avukatı gibi aramalar aslında insanların en iyi avukata ulaşarak kendilerinin ve uyuşmazlık konusuna ilişkin hususun en iyi şekilde savunulmasını istediklerinin bir göstergesidir. Gerçekten de müvekkil adaylarının internet üzerinden yaptıkları avukat aramalarına baktığımızda avukat bul, en iyi avukatlar, avukat arama, avukat rehberi, ünlülerin avukatı, ünlülerin boşanma avukatı, ünlülerin ceza avukatı, meşhur avukat gibi popülariteye odaklı çok sayıda arama ifadesi ile karşılaşmaktayız. Bu da aslında insanların interneti yaygın ve etkin olarak kullanmasıyla çalışmak istedikleri avukatları özgür iradeleriyle seçmek istediklerini göstermektedir. İnsanlar, tanıdıkları avukatı değil kendilerini en iyi şekilde savunacak, davayı kazanacak, kendilerine düzenli olarak bilgi verecek avukatı tercih etmektedirler. Bu nedenle, insanlar herkesin tercih ettiği ünlülerin avukatı, sosyete avukatı, geçmişte dava kazanma başarısı yüksek olan avukatlarla temas kurup onlara vekalet vermek istemektedirler. Sonuç olarak müvekkil adayları, çalışacakları avukatı seçerken akıllarına takılan tüm soruları açıkça sormalı, kendilerine düzenli olarak bilgi verecek ve başarılı olacağına inandıkları en iyi avukat ile çalışmalıdırlar.

Everything to Know About The Best Lawyers in America©