HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİNİN ÖNEMİ | BİR AVUKATA DANIŞMAK

İnsanlar genelde hukuki problem ortaya çıkmadan önce bir avukattan hukuki danışmanlık hizmeti almayı düşünmezler. Belki de hiçbir zaman o hukuki ihtilafın çıkmayacağını düşünürler. Ancak vakti geldiğinde ve söz konusu hukuki problem karşılarına çıktığında bu sefer hemen bir avukat ile iletişim kurarak bilgi almak ve dava açmak ya da kendilerine açılan davayı kazanmak isterler. Peki bu doğru mudur? Artık iş bu aşamaya geldiyse tabii ki yapacak bir şey yoktur. Ancak kanımızca iş bu raddeye gelmeden önce bir avukattan hukuki danışmanlık hizmetinin alınması doğru olurdu. Neden mi? Hemen aşağıda açıklayalım.

1. Davanın temeli ve delilerinin sağlam olması vaktinde doğru atılmış hukuki adımlara bağlıdır.

Vakti zamanında gerekli deliller toplanmadıysa, gerekli ihtarlar çekilmediyse ya da diğer yapılması/yapılmaması gereken şeylere dikkat edilmediyse; kısacası bir avukata danışılmaması nedeniyle doğru bir hukuki strateji izlenmediyse bu davanın temeli sağlam olmadığından yargılama süreci de daha sıkıntılı geçecektir.

2. Doğru zannedilen yanlışlarla yola devam edilirse ve avukattan bir hukuki yardım alınmazsa ileride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlar ortaya çıkabilir.

Hukuk, varsayımlarla ve alelade duyumlarla ilerlenebilecek bir alan değil. Ufak yanlışlar ve eksiklikler büyük kayıplara yol açabilir. Düşünün ki sizin için hayati öneme sahip bir gayrimenkul var. Sizin için bu gayrimenkul olmazsa olmazınız. Siz bu gayrimenkulün sahibiyle bir taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapıyorsunuz. Belki de uzun süre bu güvenceyle bekliyorsunuz. Ancak taşınmaz satış vaadi sözleşmesi noterde yapılmadığı için geçerlilik kazanmıyor ve size taşınmaz satış vaadi için bir hak sağlamıyor. Bunu çokça zaman geçtikten sonra öğreniyorsunuz. Bu yanlış hukuki bilginiz nedeniyle maddi ve manevi olarak zarar görüyorsunuz. Bu sadece bir örnek. Bu örnekleri çoğaltmak çok kolay.

3. Çoğu zaman içinde bulunulan psikolojik durum ve tarafsızlıktan uzak bakış açısı nedeniyle yanlış hukuki tercihler yapılabilir.

Gerek ceza hukuku olsun gerekse özel hukuk (ticaret, boşanma, miras vb.) konuları olsun… İnsanlar çoğu zaman içinde bulunduğu duruma duygusal ve tarafsızlıktan uzak yaklaşırlar. Bu da hukuki süreçte yanlış adımlar atılmasına neden olur. Ancak hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunan bir avukat olaya tamamen profesyonel olarak yaklaşacak ve böylece sizi en doğru hukuki stratejiye doğru yönlendirecektir.

Bir avukata danışmanın ve bir avukattan hukuki danışmanlık hizmeti almanın faydaları sadece bunlarla da sınırlı değil. Ama belirtmek gerekir ki hukuk son derece ciddi bir alan olup her zaman bir avukata danışmanızda ve hukuki süreci avukatınız ile takip etmenizde yarar vardır.

SAYILIR AVUKATLIK BÜROSU olarak hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunmaktayız.