EN İYİ AVUKAT NASIL BULUNUR?

En iyi avukat diye bir şey var mıdır?

En iyi avukat nasıl bulunur? sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Peki nedir en iyi avukat kavramı? Daha doğrusu en iyi avukat diye bir şey söz konusu mudur? Bu blog yazımızda en iyi avukat kavramı ile ilgili açıklamalarda bulunacağız.

Her meslekte olduğu gibi avukatlık mesleğini icra eden avukatlar arasında da farklı hukuk dallarında uzmanlaşma ya da farklı mesleki yöntemler izleme söz konusudur. Açıkçası her avukatın hukuki meseleyi ele alış şekli birbirinden farklı olabilir. Hangi yöntemin daha iyi olduğu ise her zaman kolayca belirlenebilir değildir. Bir avukat mesleki kariyeri boyunca deneyimlerini ve mesleki becerilerini de göz önünde bulundurarak bir mesleki strateji belirler. Belirlemiş olunan strateji hukuki ihtilaflarda uygulama alanı bulur. Ancak belirtmiş olduğum gibi bu yöntemlerin hepsinin birbirinden farklı olması ve kişiye özel olması sonuca da farklı şekillerde etki eder. Dolayısıyla en iyi avukat sonucunu doğurmaz.

Ayrıca en iyi avukat denildiği zaman müvekkiller farklı anlamlandırmalar yapabilmektedirler. Kimi müvekkil dava kazanma oranına bakarken kimi müvekkil avukatın hukuki mesele üzerinde harcadığı emek ve zamana bakmaktadır. Kimi müvekkil ise avukatın müvekkilini doğru ve düzenli bir şekilde bilgilendirip bilgilendirmediğine odaklanmaktadır. Aslında tüm bu detaylar bir arada olduğu zaman değer kazanmaktadır. En iyi avukat görevini iyi yapan ve sahiplenen avukattır. Bu da çoğu zaman avukatlık mesleğini sevmekten geçmektedir.

İyi bir avukat alacağı davaya ilişkin meseleyi çok iyi bir şekilde kavramaya özen gösterir. Gerektiğinde dosya incelemesinde bulunarak dava ya da hukuki ihtilafta izlenmesi gereken hukuki stratejiyi çizer. Bu husus gerçekten oldukça mühimdir. Çünkü sonucun kaderini belirleyebilecek güçtedir.

Hiç dava kaybetmeyen avukat var mıdır?

Bu sorunun cevabı da avukattan avukata değişebilir. Hiçbir zaman bir davanın kazanılacağı ya da kaybedileceği baştan belirlenemez. Yüksek tahminler her zaman söz konusu olsa da her zaman için açık kapı bırakılmalıdır. Yargılama neticesinde lehe ya da aleyhe çeşitli kararlar çıkabilir. Bu nedenle hiç dava kaybetmeyen avukat var mıdır sorusunu net olarak cevaplamak doğru değildir.

Bir avukata vekalet vermek isteyen kişiler yani müvekkil adayları çalışmayı düşündükleri avukata kafalarında soru işareti olan soruları sormalıdırlar. Sürecin başında soruları sormak ve bu sorulara yönelik avukat tarafından bilgilendirilmek doğru seçenek olacaktır. Netice olarak her müvekkil adayı en iyi avukat ile çalışmak ve en iyi avukata vekalet vermek ister. Ancak en iyi avukat kimdir sorusunun cevabı çoğu zaman görecelidir. Bu nedenle en iyi şekilde avukatlık hizmeti alabileceklerini düşündükleri avukat ile müvekkil adayları bizzat iletişim kurmalıdırlar.